Zaproszenie na X Konferencję ,,Kobieta z cukrzycą”

Zespół Kliniki Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Postępu w Medycynie Rozrodu Człowieka zaprasza do wzięcia udziału w X Konferencji Naukowej w dniach 3 i 4. listopada 2023 roku pt. ,,Kobieta z cukrzycą”Szanowni Państwo,

Zapraszam Państwa serdecznie na kolejną, dziesiątą już Konferencję poświęconą problemom kobiet z cukrzycą. Ponieważ wielu z Państwa uczestniczy w tych konferencjach z bardzo odległych zakątków kraju, postanowiliśmy ponownie zorganizować ją w wersji on-line, z udziałem wykładowców w studiu, aby wszelkie dyskusje z Państwem poprowadzić na żywo. Pierwszy blok konferencji odbędzie się
w piątek, 3. listopada w godzinach popołudniowych, drugi w sobotę, 4 listopada w godzinach dopołudniowych.

Tematyka konferencji poświęcona jest oczywiście cukrzycy, ale w tym roku chcemy odnieść się m.in. do roli Konsultantów Wojewódzkich z położnictwa i ginekologii, jak i z diabetologii w opiece nad kobietą z cukrzycą.

Ostatnie lata to gwałtowny rozwój systemów monitorowania glikemii, nowych pomp insulinowych, a także wraz ze wzrostem epidemii otyłości, ciężarnych z cukrzycą typu 2, a także z wcześnie rozwijającą się cukrzycą w ciąży.

Dlatego duża część naszych wykładów będzie poświęcona nowoczesnym technikom zarówno leczenia, jak i kontroli glikemii. Chcemy, aby Państwo mogli poznać korzyści ze stosowania dostępnych teraz dla wielu ciężarnych z cukrzycą systemów ciągłego monitorowania glikemii.


Nie może na naszej konferencji zabraknąć jednego choćby wykładu z typu Basic Science. W tym roku porozmawiamy o epigenetyce w cukrzycowej ciąży.

Nie ustaje dyskusja, jak i wątpliwości, co do faktu, kiedy ciężarna z cukrzycą powinna być hospitalizowana, kiedy należy dążyć do jej rozwiązania. Zaprosiliśmy do debaty w tej kwestii położnika i diabetologa, którzy przedstawią Państwu aktualny stan wiedzy na ten temat.


Chcemy również pokazać aktualne problemy noworodków z ekstremalnie niską masą urodzeniową u matek z cukrzycą, jak i aktualne spojrzenie na rozwój preeklampsji w ciąży powikłanej cukrzyca typu 1.


Myślę, że zainteresuje Państwa rozwój dzieci po ciążach powikłanych hiperglikemią, czy ich rozwój przebiega na pewno prawidłowo?

Kolejna część konferencji poświęcona jest problemom otyłości. Chcemy
odpowiedzieć na pytanie czy wszystkie pacjentki z tej grupy to taki sam problem metaboliczny, a także, jaką strategię postępowania profilaktycznego należy u nich wdrożyć przed i w czasie ciąży.


Dalej porozmawiamy o nowym spojrzeniu na wczesną diagnostykę cukrzycy ciążowej, nowoczesnym monitorowanie glikemii, jak i leczeniu GDM, jak i roli diety w leczeniu tej grupy pacjentek.

A na koniec jak zawsze ciekawe przypadki pacjentek z cukrzycą, z jakimi spotkaliśmy się w naszej praktyce lekarskiej.

Mam nadzieję, że i tym razem tematyka naszego spotkania będzie dla Państwa impulsem do zgłębiania wiedzy w zakresie diagnostyki i leczenia wymienionych zaburzeń, jak również da szansę na jeszcze lepsze zrozumienie, jakie konsekwencje dla kobiety, a w czasie ciąży dla matki i płodu niesie nieprawidłowo leczona cukrzyca

Życzę Państwu, aby każdy znalazł cos ciekawego dla siebie i do zobaczenia podczas
X już konferencji „Kobieta z cukrzycą”.

Zaproszenie na X konferencje kobieta z cukrzycą

Program X konferencji kobieta z cukrzycą

Prof. dr hab. Ewa Wender- Ożegowska
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji